Платіжки суттєво зменшились: ще одне ОСББ в Южному – учасник програми «Енергодім»

Городская хроника

В ОСББ по вулиці Приморська, 13 підбили перші підсумки після впровадження в будинку робіт з модернізації системи опалення. Ці заходи шістнадцятиповерхівка проводила в межах державної програми Фонду енергоефективності «Енергодім», суть якої полягає в тому, що держава відшкодовує певний відсоток вартості робіт. У випадку з цим будинком – це 50%. Нагадаємо, що серед учасників цього проєкту також ОСББ по проспекту Миру, 16 та 26. На відміну від цих будинків керівництво правління по Приморській, 13 поставило перед собою основну мету – модернізувати систему опалення, аби встановити системи обліку в кожну квартиру, що мало б дозволити мешканцям економити. Роботи були завершені в лютому 2022 року.

Можливість самим регулювати температуру в квартирах, відповідно – економити.

Голова правління ОСББ Світлана Давиденко в інтерв’ю Yuzhny.info розповіла, що ефект від проведених заходів в межах першого етапу проєкту мешканці будинку вже відчули, отримавши значно менші платіжки, ніж це було раніше.

«Мешканці, які в свій час погодились на участь в програмі Фонду, сьогодні дуже позитивно відгукуються і ні на секунду не сумніваються в тому, що тоді прийняли правильне рішення, бо вони бачать різницю в платіжках і це «залізний» аргумент. Є й інші люди, які до теперішнього моменту продовжують вважати, що все це дурня. Все те тепло, яке споживає наш будинок, тепер розподіляється по лічильникам, в тому числі й для тих мешканців, які ці лічильники не захотіли встановлювати. Відповідно в останніх – платіжки більше, ніж в тих, хто встановив прилади обліку. В цих же квартирах є додаткові радіатори, «тепла підлога» і т.д. Раніше вони за це не платили, але тепер доводиться це робити. Нам вдалося вирішили проблему з першими поверхами, вони більше не страждають від втрат тепла. Раніше система була несправедливою, бо верхнім поверхам завжди було жарко, люди відкривали вікна, в шістнадцятиповерхівках це яскраво виражалося, а нижнім поверхам навпаки було холодно, проте платили всі однаково. Тепер ситуація змінилася: мешканці вищих поверхів мають змогу регулювати необхідну їм температуру, тим самим віддаючи тепло в нижні поверхи. Тепер є баланс», – розповіла Світлана Давиденко.

Як це було: розбалансована система опалення, настрої серед мешканців, загальні збори.

Аби взяти участь в державній програмі в ОСББ мали відбутися загальні збори серед співвласників будинку і згода їх більшості долучитися до цього проєкту. І якщо на початку левова частка мешканців позитивно відреагувала на ініціативу керівництва правління, то згодом таких стало менше. Дається в знаки необізнаність людей, недовіра до чогось нового. Проте переважна більшість, а це 75% мешканців будинку, в 2021 році все ж підтримала голову правління. ОСББ обрало пакет заходів з енергоефективності «Б» – комплексний.

Серед робіт, які передбачені в ньому:

  • Встановлення вузла комерційного обліку теплової енергії
  • Встановлення або модернізація індивідуального теплового пункту
  • Заміна або модернізація загальнобудинкового котла або/та допоміжного обладнання (наприклад, насосів, систем автоматичного регулювання тощо)
  • Теплоізоляція або/та заміна трубопроводів системи внутрішнього теплопостачання в неопалювальних приміщеннях
  • Гідравлічне балансування системи опалення шляхом встановлення автоматичних (балансувальних) клапанів
  • Встановлення вузлів розподільного обліку теплової енергії на потреби опалення або/та приладів – розподілювачів теплової енергії у квартирах
  • Встановлення автоматичних регуляторів температури повітря у приміщеннях на опалювальних приладах водяної системи опалення у квартирах або/та у приміщеннях (місцях) загального користування будівлі
  • Заміна або/та теплоізоляція трубопроводів системи опалення або/та приладів водяної системи опалення у приміщеннях загального користування будівлі.

южне приморська 13

«В 2021 році ми провели збори мешканців будинку, на яких вирішили взяти участь в програмі Фонду енергоефективності в межах пакету заходів «Б». Ми запросили представників Фонду, проєктантів, інженерів, які вже проводили подібні заходи на території нашої країни. Будинки, які долучилися до програми раніше нас, попали в перші 500 ОСББ і їм держава відшкодовує 70% від вартості робіт (30% – ОСББ), а всім іншим 50%. Ми зацікавились саме проєктом з модернізації системи опалення, бо шістнадцятиповерхівки – це ті будинки, де найбільш розбалансована ця система (самими мешканцями, які проводили ремонти, встановлюючи більше радіаторів, ніж повинно бути; робили «теплі підлоги» і т.д.). Через це квартири на перших чотирьох поверхах були дуже холодними, але люди, які там проживають, платити на рівні з іншими. Спочатку на перших зборах мешканці у своїй більшості відреагували на таку ініціативу позитивно, з 96 квартир 90 погодились на участь в програмі «Енергодім». На жаль, знайшлися активісти серед мешканців дому, які намагалися донести сумнівну інформацію до інших своїх сусідів, аргументуючи тим, що вони досвідченіші з цих питань, що вони консультувалися з «фахівцями». Вже перед початком проведення робіт з модернізації мереж, таких недовірливо та негативно налаштованих стало більше, а тих, хто підтримував участь ОСББ в програмі – 75%. Цього відсотку було достатньо, аби увійти в програму і приступити до модернізації. Ми єдиний будинок, де на сьогодні встановлені балансуючі клапани з дистанційним управлінням. Наш будинок перший в Одеській області, який встановив прилади обліку на систему з вертикальною розводкою», – поділилася Світлана Давиденко.

Другий етап – заміна дверей і вікон.  Його реалізація залежить від підтримки місцевого бюджету.

Наступний запланований етап робіт в рамках програми – встановлення дверей в місцях загального користування, вікон в квартирах мешканців (за бажанням) і системи рекуперації в домівках. Але реалізація цього етапу залежить від підтримки місцевої влади. Адже окрім відповідного відсотку відшкодування від держави (50%) та коштів самих мешканців (40%), ОСББ очікує 10% з місцевого бюджету Южненської громади. За словами Світлани Давиденко, на ці кошти дуже розраховують в поточному 2023 році, адже половину шляху будинком пройдено, і дуже хотілося б завершити увесь спектр заходів в рамках державної програми «Енергодім». Заходи в рамках другого етапу (заміна дверей, вікон) дозволить зменшити тепловтрати в будинку, бо ті двері, які сьогодні встановлені в багатоповерхівці – застарілі (32).

«Одеса і Миколаїв з місцевого бюджету надає до 30% для будинків, які взяли участь в «Енергодомі», в нас тільки 10%, але нам їх ще не виділили. Без цього відсотку допомоги з бюджету громади наш будинок не зможе перейти до другого етапу, ми розраховуємо на це відшкодування і для нас це вкрай важливо. Тому що реальний повноцінний ефект люди зможуть відчути тільки після проведення всього комплексу робіт. Рішення щодо відшкодування вартості робіт для будинків, які стали учасниками програми «Енергодім», було затверджено сесією Южненської міськради. В нас є всі необхідні документи. У випадку цієї програми ніякі тендери не потрібні, бо це не співфінансування, це відшкодування робіт, в цьому принципова різниця», – зауважила голова правління ОСББ по вулиці Приморська, 13.

Регіональний консультант програми IFC «Енергоефективність в Україні» в Одеській області Віктор Мостовий на прикладі Одеси розповів, що там місцева влада відшкодовує навіть більше, ніж 10% від вартості робіт в залежності від обраного будинком пакету заходів (до 30%). Він також зауважив, що тендери в межах цієї програми не потрібні і аргументував чому саме.

«Фонд або місцева влада відшкодовує частину витрат, це називається компенсація, а не співфінансування. В першому випадку ОСББ самостійно виконує роботи, домовляється з підрядником, тендер не потрібен. Наприклад, ОСББ №1 обрало підрядну організацію, яка визначила вартість робіт і хоче отримати 50% передплати, інші 50% – після завершення ремонту. ОСББ проводить збори, люди погоджуються і дають свій відсоток від необхідної суми, другу частку – беруть в кредит. Роботи виконуються, ОСББ їх приймає, потім подає заявку на компенсацію в державний Фонд енергоефективності. В момент подання документів, 100% робіт вже сплачено ОСББ. Другий випадок, коли ОСББ домовилося з підрядником і той сказав, що 50% потрібно сплатити одразу, другу частину коштів готовий почекати, коли компенсує Фонд. Тут такий же механізм, Фонд відшкодовує відповідний процент, кошти надходять на рахунок ОСББ, яке потім нараховує їх підряднику. Тобто всі розрахунки з підрядною організацією ніяк не стосуються місцеву владу, тому що це особиста справа ОСББ. Як би це було співфінансування, тоді тендер дійсно мав би бути, а коли це компенсація – ні. Це дуже важливий момент, який дозволяє мешканцям будинку самостійно вирішувати, якого підрядника обрати, на яких умовах, в якому порядку той виконуватиме роботи, за яких умов оплати і т.д. В Одеській міськраді, як приклад, в свій час була розмова, що місто раде і хоче, аби державний Фонд з енергоефективності самостійно перевіряв всю технічну частину і відповідно ніс за це відповідальність, як державна установа, а вже місто в межах місцевої програми компенсувало частину витрат мешканцям ОСББ. І це правильно, бо в Фонді є вузькі фахівці, які спеціалізуються на цьому, чи є такі в міськрадах?» – озвучив Віктор Мостовий.

Дізнатися детальніше про державну програму з енергоефективності «Енергодім» можна на офіційному сайті – https://energodim.org/

В тексті використані фото Тараса Козика.

Использование материалов разрешается только при условии наличия прямой ссылки на адрес материала на сайте www.yuzhny.info.

Подписывайтесь на наш канал в Telegram и наш аккаунт в Instagram - будьте всегда в курсе наших новостей

Интересные публикации по этой теме:

1 thought on “Платіжки суттєво зменшились: ще одне ОСББ в Южному – учасник програми «Енергодім»

  1. В подвале стоит счётчик .Через него прошло тепло до квартиры , в которой стоит счётчик, но эта квартира перекрыла подачу тепла .Это тепло от подвала до квартиры раскидуют на тех , у кого счётчика нет.Поэтому и расчету выше. Жителям надо этот вопрос поднять.

Залишити відповідь

Не пишите глупости, пожалуйста.