Верховна Рада ухвалила закон про мобілізацію. Що він передбачає?

Новости Украина

За урядовий проєкт закону №10449 проголосували 283 з 226 необхідних.

Що зміниться?

▪️ Чоловіки у віці 18-60 років зобов’язані протягом 60 днів оновити свої облікові дані у військкоматі, центрі надання адмінпослуг (ЦНАП) або в електронному кабінеті призовника.
▪️ Чоловіки повинні мати та носити при собі військово-облікові документи та пред’являти їх на вимогу поліції чи працівників ТЦК.
▪️ Без цих документів українці за кордоном не зможуть оформити паспорт чи отримати консульські послуги.
▪️ Місцеві державні органи та адміністрації зобов’язані сприяти мобілізації.
▪️ Громадяни, які перебувають на військовому обліку, можуть в добровільному порядку зареєструвати свій електронний кабінет.
▪️ Замість строкової служби закон вводить “базову військову підготовку” для громадян. Її можна пройти під час навчання у ВНЗ або в тренувальних центрах ЗСУ. Така підготовка почнеться з 1 вересня 2025 року.
▪️ Ті, хто ухиляються від мобілізації, матимуть проблеми із законом. Зокрема, проєкт закону пропонує дозволити ТЦК через суд позбавляти ухилянтів водійських прав. Також на них очікує суттєве збільшення штрафів.
▪️ Військкомат зможе звертатись в поліцію з проханням затримати ухилянта. Якщо таке неможливо, то в такому випадку ТЦК надсилає громадянину рекомендований лист з вимогою з’явитись у військкомат. Такий лист вважається врученим, навіть якщо людина його не отримала. Якщо після цього вона добровільно протягом 10 календарних днів не з’явиться в ТЦК, то військком має право звернутись до суду з вимогою позбавити ухилянта водійських прав.
▪️ Особи, які не пройшли військову службу чи базову військову підготовку, не зможуть працювати на державній службі, в прокуратурі чи поліції.

Кого не призвуть?

▫️ Осіб з інвалідністю, батьків трьох і більше неповнолітніх дітей (крім тих, які мають заборгованість зі сплати аліментів), тих, хто самостійно виховує неповнолітню дитину.
▫️ Також від мобілізації звільняються усиновлювачі, опікуни дітей з інвалідністю і недієздатних осіб, громадяни, чиї близькі родичі загинули або зникли безвісти.
▫️ Бронь можуть отримати співробітники правоохоронних органів, депутати Верховної ради та їхні помічники (не більше 2), керівники міністерств і їхні заступники, очільники судових органів і судді, представники місцевої влади, члени Рахункової палати.
▫️ Призову на військову службу не підлягають здобувачі професійної (професійно-технічної), вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти, а також наукові та науково-педагогічні працівники, які працюють за основним місцем роботи не менш як на 0,75% ставки.
▫️ Лише за бажанням можуть мобілізувати людей з інвалідністю; звільнених з полону; громадян віком до 25 років, які пройшли базову загальновійськову підготовку.

Окремо в законі прописується, що всі мобілізовані мають пройти необхідний військовий вишкіл, а також мають право самостійно звернутись до рекрутингових центрів замість примусового призову через ТЦК.
Норма про демобілізацію військових після 36 місяців служби, яка була в першій версії законопроєкта, була в останній момент виключена із документа. За цю правку проголосували 227 депутатів з 226 необхідних.

Использование материалов разрешается только при условии наличия прямой ссылки на адрес материала на сайте www.yuzhny.info.

Подписывайтесь на наш канал в Telegram и наш аккаунт в Instagram - будьте всегда в курсе наших новостей

Интересные публикации по этой теме:

Залишити відповідь

Не пишите глупости, пожалуйста.