Представниця мовного омбудсмена повідомила, що перейменування Южного неминуче

Информ-панорама

Южний 30 серпня відвідала представниця Уповноваженого із захисту державної мови Ярослава Вітко-Присяжнюк. Вона побувала в НВК імені В.Чорновала та міськраді. В ефірі южненського телебачення вона повідомила, що перейменування нашого міста є неминучим і порадила Южненській міськраді вже зараз задуматись над цим питанням. За її словами, наразі у містян є можливість самостійно обрати нову назву для свого міста, якщо вони цього не зроблять, ймовірно, це зроблять за них.

«Міській раді варто було б задуматись, тому що з огляду на тенденцію, перейменування южненців чекає рано чи пізно. Зараз є момент містянам самим обрати, з якою назвою їм би хотілося продовжити існування в цьому прекрасному місті, ніж чекати поки це зробить хтось за них. Уповноважений з захисту державної мови (Тарас Кремінь) сам порушував публічно це питання після того, як до нього звернулися громадяни міста, і тоді виник величезний конфлікт з великою кількістю маніпуляцій. У нас є знову ж таки маніпуляції навколо мовного питання – це просто святе для носіїв російської пропаганди. Зараз я думаю, що це питання в будь-якому випадку буде підійматись і це відбувається вже. Сподіваюсь, що маніпуляцій навколо цього питання (перейменування міста) буде вже в рази менше і до нього будуть підходити вже більш конструктивно, а не опираючись на пусті зманіпульовані емоції», – Ярослава Вітко-Присяжнюк, представниця Уповноваженого із захисту державної мови.

Нагадаємо, в кінці 2021 року в Южному протягом місяця проходило опитування на електронній платформі e-dem у розділі «Консультації», яке ініціювала Южненська міськрада. Тема опитування – можливе перейменування нашого міста. Тоді участь в опитуванні взяли 528 користувачів. Голоси розподілилися таким чином: за перейменування Южного – 36 осіб (6,7%), проти – 492 жителя (91,6%). У міськраді тоді повідомили, що відправили відповідний лист на адресу Тараса Креміня, де була викладена позиція южненців у питанні щодо зміни назви міста. Також були направлені в столицю і зібрані декілька тисяч підписів жителів Южного, які виступили проти його перейменування.

Директор НВК імені В.Чорновала Тарас Прокопечко в сюжеті на каналі южненскього ТБ озвучив, що мовному уповноваженому потрібно допомагати. Він також зазначив, що в Южненській громаді є багато проблем щодо функціонування української мови, в першу чергу, на його думку це стосується, освітніх закладів нашої ОТГ.

«Коли представницею нашого південного регіону стала пані Ярослава, ми просто хотіли  запитати в неї, чим ми, як громадські активісти, можемо їй допомогти щодо питання функціонування української мови на території нашої Южненської громади, бо у нас теж є багато проблем в цьому напрямку, в першу чергу, це стосується шкіл та дитсадків, творчих колективів, секцій та гуртків» – озвучив Тарас Прокопечко.

Вчителька четвертої школи Алла Кириченко висловила думку, що є люди, які свідомо не хочуть розмовляти українською мовою і дійшла висновку, що «на сьогоднішній день єдине практичне, що можна зробити – це написати заяву-скаргу».

«Дуже печально, що українці хочуть блазнювати. Це біда. Як виходити з цього? От ми запитували, що робити, коли буває, що людина не може перейти на українську і каже, що все життя говорила російською, але інша справа, коли людина заявляє, що «не собираюсь этого делать» і принижує. Тобто людина свідомо це робить. Виходить, що на сьогоднішній день єдине практичне, що можна зробити – це написати заяву-скаргу», – озвучила Алла Кириченко, вчителька НВК імені В.Чорновола.

Зазначимо, що Миколаївська, Одеська та Херсонська області тепер мають свого представника Уповноваженого із захисту державної мови в Україні. Ярослава Вітко-Присяжнюк слідкуватиме за дотриманням Закону в трьох південних областях. Про це кореспондентам «Суспільного» розповів Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь. Ярослава Вітко-Присяжнюк — філологиня, депутатка Одеської районної ради від «Європейської Солідарності», волонтерка, ініціаторка проєкту з популяризації українського слова «Одеса україномовна».

За словами Креміня, планували, що протягом 2022 року буде не менше п’яти-семи додаткових представників у різних регіонах України.

«На початку 2022 року провели конкурс на державну службу і фактично 24-25 лютого мали оголошувати його результати. Та через повномасштабне вторгнення РФ саме призначення не відбулося, ми його відтермінували. І тільки зараз я представив нашу колегу Ярославу Вітко-Присяжнюк громадськості, яка відтепер відповідатиме за комунікацію від секретаря до уповноваженого з місцевою радою», — сказав Тарас Кремінь.

За словами Ярослави Вітко-Присяжнюк, стан державної мови на півдні України суттєво покращився за останні роки, проте робота ще є і її чимало.

«Головне наше завдання: всебічна підтримка української мови та повноцінне забезпечення функціонування мовного закону. Є велика кількість скарг, які стосуються сфери обслуговування, мови спілкування представників місцевого самоврядування та чиновників», — сказала Вітко-Присяжнюк.

Фото: Володимир Курбатов, пресслужба Одеської ОВА.

Использование материалов разрешается только при условии наличия прямой ссылки на адрес материала на сайте www.yuzhny.info.

Подписывайтесь на наш канал в Telegram и наш аккаунт в Instagram - будьте всегда в курсе наших новостей

Интересные публикации по этой теме:

18 thoughts on “Представниця мовного омбудсмена повідомила, що перейменування Южного неминуче

 1. Таке враження, що в державі все гарно, тільки не вистачае перейменування Южного для повного щастя. До речі, нещодавно було голосування з цього приводу на цьому сайті. Мешканці вже зробили свій вибір і залишили Южне зі своєю історичною назвою. А ось таких представників омбудсменів треба грані звідси.

  1. Значить ми всі будемо проти, хай расосея перейменовує свої Южниє в Південні )))))

 2. Вибачайте, я правильно розумію, що окрім того, що введений в державі цей омбудсмен, так тепер ще і в кожному регіоні його представників поназначали??? Які роблять тепер вигляд бурхливої діяльності за кошти держави!
  Мене більше вражає навіть не це все довкола назви міста, а вислів вчительки 4 школи, яка радить писати скарги. Дуже “вдала” порада від педагогу, нема слів

 3. Хотел бы спросить у этого омбудсмена, почему до сих пор не переименовали город на Западной Украине Ужгород в Вужмисто?

 4. Давно треба це зробити. Але тоді відразу люди починають вити, що їм це не подобається. Хоча можна придумати хорошу і цікаву назву.

  1. Давно треба Івана перейменувати в Барана. Але тоді він відразу почне вити, що йому це не подобається. Хоча ім’я хороше і цікаве.

  2. Серйозно?
   А чи знаєте Ви, що зміна назви міста змінює реєстрацію підприємств? А зміна реєстрації підприємств тягне за собою втрату чинності дозвільних документів. Для оновлення дозвільних документів необхідне проведення експертиз. Експертизи омбудсмен проводити не буде.
   На сьогоднішній день, підприємства не мають заробітку. Оновлення документів буде вкрай дорогим задоволенням. А це тільки вершина “айсбергу”. Підводну частину краще і не чіпати…

 5. Ця закомплексована пані – яскравий представник нащадків булгаківського Швондера. Завітала з свого зариганого села в наше місто, та роз’яснює як нам жити, хоча навіть собачої будки не побудувала

 6. Предлагаю дать Южному актуальное название Тарасівськ (в честь Тараса Григоровича Шевченка и Прокопечки), а Одессу переименуем в Кочубеевку

 7. Южане, Южненцы, я вас люблю (давно люблю, каждый год бываю у вас). Читая комментарии ваши, веришь ещё в Здравый Смысл. Вы и адекватно-здраво мыслите, да ещё и с юмором одесским!

 8. Похоже на отвлечение граждан от проблем в стране. Но такая палка имеет 2 конца.

 9. Поражает безапелляционность сей чиновницы (им всем имя – легион). Мол, хрен кто спросит вас, как решим, так и будет. А уж коль скоро они топят за українську мову, то какого х…ра на набережной название города латинским шрифтом?! Уж молчу про то, что ЭТИМ ли париться во время кровопролития, когда война в країні. Граждане последние гроши на оборону несут, а мудачьё вывески менять решило… Суки, эти мрази льют воду на мельницу оккупанта: “Видите, в Украине русских, бл…, притесняют!”. Мира всем, дорогие!

Залишити відповідь

Не пишите глупости, пожалуйста.