Кабмін схвалив законопроєкт про упаковку та її відходи: у чому суть розширеної відповідальності виробника

Украина

15 вересня Уряд схвалив законопроєкт «Про упаковку та відходи упаковки», інформує Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів. Документ є складовою загальної реформи управління відходами в Україні. Його реалізація дасть змогу покрити всю країну системою роздільного збирання упаковки та відновлення цих відходів, а отже перейти до економіки замкненого циклу. Відтак мільйони тонн ресурсоцінних матеріалів, таких як папір, картон, пластик, скло, метали, деревина, не захоронюватимуться на полігонах, а отримуватимуть «друге життя». Вони ставатимуть сировиною для вироблення нових продуктів.

За словами міністра захисту довкілля та природних ресурсів Руслана Стрільця, розширена відповідальність виробника вже понад 30 років доводить свою ефективність у країнах Європейського Союзу. Україна на сьогодні є єдиною країною в Європі, де такий підхід не впроваджений. При цьому відходи упаковки складають від третини до майже половини побутових відходів, які продукують українці. І ці відходи опиняються на звалищах. Рухаючись до ЄС, впроваджуючи принципи Європейського зеленого курсу та стаючи на шлях побудови економіки замкненого циклу, слід виправляти ситуацію. За різними експертними оцінками, систему розширеної відповідальності виробника цілком можливо повністю «поставити на рейки» за 5 – 7 років.

Розроблений законопроект імплементує в українське законодавство європейські підходи, а саме директиви: 94/62/ЄС «Про упаковку та відходи упаковки»; 2018/852/ЄC про внесення змін до директиви щодо упаковки та відходів упаковки в рамках сприяння переходу ЄС до економіки замкненого циклу.

Суть розширеної відповідальності виробника в тому, що саме той, хто виробив упаковку та продукцію в ній, має забезпечити її приймання, роздільне збирання, сортування, підготовку до повторного використання та відновлення. Тобто цей обов’язок переходить від держави до виробника продукції. А отже, за такі відходи українці більше не платитимуть. Щоб виробникам було легше справитися з цим завданням передбачено створення організацій розширеної відповідальності виробника. Як вони мають працювати та яких правил дотримуватися – визначено у законопроєкті.

У Міндовкілля підкреслили, що впровадження розширеної відповідальності стимулюватиме виробників створювати необхідну інфраструктуру для збирання, сортування та обробки відповідних відходів, а також змінювати підходи до виробництва упаковки – щоб її можна було відновити та використати повторно. У документі окреслено нові вимоги до упаковки для зменшення рівня небезпечних речовин у ній, а також для можливості її подальшого рециклінгу. Передбачено обов’язкове маркування упаковки, встановлені мінімальні цільові показники рециклінгу, які щороку мають виконувати виробники тощо.

Що відноситься до упаковки, яку збиратимуть та перероблятимуть ОРВВ: це не лише звичні для всіх паперові чи пластикові пакети, харчова плівка чи алюмінієва фольга. Законопроект передбачає і РВВ, наприклад, для коробок під солодощі та коробок для сірників, «тимчасових» горщиків для квітів, в яких їх продають та перевозять, і навіть, для вішалок, що продаються разом з одягом. Частиною упаковки вважатиметься і щіточка для туші, що є частиною кришки контейнера тощо.

Джерело: ligazakon.

Фото: biosystem.

Использование материалов разрешается только при условии наличия прямой ссылки на адрес материала на сайте www.yuzhny.info.

Подписывайтесь на наш канал в Telegram и наш аккаунт в Instagram - будьте всегда в курсе наших новостей

Интересные публикации по этой теме:

Залишити відповідь

Не пишите глупости, пожалуйста.