ЧИ ПОТРІБНИЙ ШЛЮБНИЙ ДОГОВІР?

Информ-панорама

Якщо момент одруження – урочиста і щаслива подія в житті родини, то розлучення супроводжується слізьми, нервами і цілим рядом проблем, одна з яких – поділ майна. В Європі шлюбні контракти є невід’ємною складовою при створенні нової сім’ї. Наше суспільство ставиться до них негативно, пов’язуючи з цим процесом недовіру і корисливість подружжя. Такі сумніви криються, найімовірніше, в нашому менталітеті. Безумовно, проблема і в низькому рівні поінформованості громадян.
Часто один із подружжя залишається у програші. Чоловік і дружина не можуть досягнути згоди та розділити майно так, щоб це влаштовувало кожного і щоб вони залишилися задоволеними.
Такі випадки трапляються, як правило, в сім’ях, де не потурбувались про своє майбутнє заздалегідь і не звернулись за консультацією до нотаріуса ще до укладання шлюбу або навіть під час перебування в шлюбі, коли постало питання щодо зміни майнового стану подружжя.
Завжди є доцільним звернутись до спеціаліста та розвіяти свої сумніви щодо необхідності укладання шлюбного договору, який повинен надати впевненість чоловіку і дружині в тому, що кожен із них після розлучення залишиться у вигідному майновому становищі та їхні діти отримають частку майна. Для того щоб чоловік і дружина при розлученні не погіршили ситуацію неприємним з’ясуванням відносин стосовно поділу майна, й існує шлюбний договір.
Шлюбний договір – це письмова угода чоловіка і жінки, що розділяє майно, обов’язки та права. Документ можна скласти перед реєстрацією або вже в наявній родині. У першому випадку він набере чинності з моменту створення сім’ї, у другому – після нотаріального посвідчення.
Сторони у шлюбному договорі можуть визначати правовий режим майна, яке дружина, чоловік передають для використання на спільні потреби сім’ї; правовий режим майна, подарованого подружжю у зв’язку з реєстрацією шлюбу; порядок користування житлом. Сторони можуть домовитись у шлюбному договорі про зміну правового режиму майна, набутого у шлюбі, та визначити його як особисте майно одного з подружжя. І не тільки це.
Щоб підписати шлюбний контакт, чоловік і жінка повинні продумати і скласти його умови, після чого в нотаріальній конторі узаконити документ. Нотаріус створює три примірники договору. Один залишається в організації, яка виступає третьою стороною для врегулювання відносин, також по примірнику отримують на руки чоловік і дружина.

Яким має бути шлюбний договір?
• Шлюбний договір встановлює режим власності майна. Він може бути роздільний, частковий або спільний. Те, що за договором набуває спільного режиму, при розлученні ділиться навпіл. У роздільній власності майно визначається особисто на кожного з подружжя, а частковий режим передбачає поділ у різному співвідношенні.
• Можна встановити і право одного з подружжя на житло, тоді в разі розлучення воно залишається закріпленим за одним із подружжя. У разі відсутності контракту житло ділиться навпіл.
• У шлюбному договорі дозволяється описати і частину заробітної плати, яка в разі розлучення може служити компенсацією для однієї зі сторін.
• Шлюбний договір також має право захистити матеріально при зраді. У разі подружньої невірності постраждала сторона може розраховувати на певну матеріальну компенсацію, яка обмовляється.
• В шлюбному контракті можна описати і долю дорогих подарунків, які, за законом, належать тому, хто їх дарував. Такий вид відносин дає гарантію, що подаровані предмети розкоші у випадку розлучення не повертаються.
• Шлюбний договір може описувати й обов’язки сторін по догляду за старими членами сім’ї, дітьми. Документ дозволяє описувати і суму грошей, яку зобов’язаний вносити кожен із членів сім’ї в загальний бюджет.
• Шлюбний контракт може вміщати в себе й інші пункти, що стосуються шлюбних обов’язків. Доповнювати такий документ і змінювати дозволяється в будь-який час, звернувшись при цьому до нотаріуса.

Однак існує одна досить важлива поправка. Віднімаючи у разі порушення шлюбного контракту яку-небудь частину майна у дружини чи чоловіка, можна забрати тільки те майно, яке не погіршить матеріальне становище іншої сторони. Законодавство України визначає головну умову шлюбного договору – збереження стабільного матеріального становища кожного з подружжя.
Укладати шлюбний договір чи ні – вирішуєте Ви. Але не забувайте, що він регулює суто майнові взаємини – як після розпаду сім’ї, так і в шлюбному союзі. І його оформлення – зовсім не перша сходинка до розлучення, а перший крок до сучасного рішення можливих майнових проблем між подружжям.
Звертайтесь за отриманням консультацій та вчиненням нотаріальних дій до півторатисячної команди нотаріусів Київського міського нотаріального округу, які з готовністю нададуть Вам висококваліфіковану правову допомогу! Телефонуйте до Управління нотаріату Головного територіального управління юстиції у місті Києві (044) 234-99-91, 235-33-80, 235-33-74.

Использование материалов разрешается только при условии наличия прямой ссылки на адрес материала на сайте www.yuzhny.info.

Подписывайтесь на наш канал в Telegram и наш аккаунт в Instagram - будьте всегда в курсе наших новостей

Интересные публикации по этой теме:

Залишити відповідь

Не пишите глупости, пожалуйста.